مقالات آموزشی, نکات ایمنی و شرایط انبارداری

انواع عینک های آزمایشگاهی

توجه به ایمنی و سلامت کارکنان در محیط کار از اهمیت بالایی برخوردار است . تامین کردن وسایل و ایجاد فضایی ایمن برای آزمایشگر ها از ملزومات یک آزمایشگاه است . چشم از اصلی ترین اعضای بدن است که اگر مشکلی برای آن پیش بیاید فرد توان ادامه کار را نخواهد داشت و یا ادامه کار برای اون سخت خواهد شد.در راستای انجام کارهای روزانه، ممکن است که ذرات کوچکی به سمت چشم ها پرتاب شود و چشم ها و اطراف آن را دچار آسیب جدی بشود و یا اینکه در معرض خطر پاشش مواد شیمیایی مانند اسید آزمایشگاهی قرار بگیرد همچنین گرد و غبار ،بخارات شیمیایی، خرده شیشه ،ذرات معلق وعواملی مانند آنها در کسری از ثانیه توان آسیب زدن به چشم ها را دارند. آسیب هایی که گاها امکان جبران آنها وجود ندارد.  به همین دلیل تنها راه علمی واصولی درهنگام انجام کارهای آزمایشگاهی استفاده از عینک ایمنی آزمایشگاهی میباشد.

این عینک ها از چشمان ما در برابر اصابت اجسام خارجی ، تابش نورهای شدید ، اشعه های ماورا بنفش ، لیزر و سوختگی های حرارتی محافظت می کند.معمولا عینک های ایمنی دارای وزن سبکی و حالتی راحت بر روی صورت می باشد. لنزهای موجود در این عینک ها چشم ها را از انواع مواد شیمیایی و اشعه فرابنفش محافظت می کند.

انواع عینک آزمایشگاهی

عینک های آزمایشگاهی با توجه به مکان مورد استفاده آنها و اینکه چه خطراتی در آن جا چشم فرد را تهدید میکند به 3 دسته تقسیم میشوند:

1_عینک های آزمایشگاهی تهویه مستقیم:

این نوع عینک ها دارای حفره‌های تهویه بسیار کوچک در قسمت بالایی یا کنارعینک هستند. جریان هوای مستقیم از محیط کار به داخل عینک می‌آید و در محیطی که مقدار زیادی گرد و غبار وجود دارد کاربرد دارند و از ورود ذرات مضر به چشم جلوگیری می‌کنند.ولی از این عینک ها درآزمایش های خطرناک و همچنین درجاهایی که احتمال وجود گاز های سمی ایی که در تماس با چشم مشکلی ایجاد می‌کند و احتمال پاشیدن اسید وجود دارد نمیتوان استفاده کرد.

عینک تهویه مستقیم

2_عینک های آزمایشگاهی تهویه غیر مستقیم:

عینک محافظ تهویه غیرمستقیم دارای دریچه‌های زاویه‌دارو دارای تهویه در اطراف لنز است که از ورود مستقیم هوا جلوگیری میکند.این عینک ها از عینک های دارای تهویه مستقیم پوشیده تر هستند و برای جلوگیری از پاچیده شدن وآسیب رساندن هر نوع ماده شیمیایی یا اسیدی و پرتاب شدن اجسام به سمت چشم مورداستفاده قرار می‌گیرند .

عینک تهویه غیر مستقیم

3_عینک های آزمایشگاهی فاقد تهویه:

این گونه عینک ها فاقد هرگونه دریچه و یا تهویه هستند ودارای نقاب یا محافظ کل صورت می باشند. از ورود ذرات موجود در هوا ،بخارات مواد شیمیایی، اسید ها و…به داخل چشم جلوگیری می کنند.

این عینک ها در مکانی هایی استفاده می‌شود که در آنجا گازهای سمی ایی وجود دارد که با تماس داشتن با چشم فرد باعث بروز مشکلاتی می‌شوند و علاوه بر آن در برابر پرتاب اجسام و اسید ها، از چشم محافظت می‌کنند.

این عینک ها در انواع ساده، ، لبه دار ، دودی وUVوجود دارند.

عینک گاگل از این دسته از عینک ها هستند.

عینک گاگل: عینک های گاگل فاقد تهویه و دریچه هستند و از دسته عینک های آزمایشگاهی فاقد تهویه به شمار می آیند.این عینک ها فاقد دسته هستند ولی در عوض با یک کش در پشت سر روی چشمان کاربر مستقر می شود گاگل با پوشش دادن تمام نواحی دور چشم ،هیج منفذی برای عبور گاز باقی نمی گذارد.

عینک فاقد تهویه

1 نظر در “انواع عینک های آزمایشگاهی

  1. karmasafety گفت:

    عالی بود اطلاعاتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *