مقالات آموزشی

تاثیرات اضافه کردن بیش از حد هاردنر به رزین

 اضافه کردن بیش از حد هاردنر به رزین اصلا روش درستی نیست!!!

اضافه کردن کردن مقدار کمی هاردنر تاثیر مثبتی دارد با این حال باید بدانید برای خشک کردن سریع رزین اگر بیش از حد هاردنر اضافه کنید، چه اتفاقی می افتد؟!

وقتی شما رزین اپوکسی وهاردنر خریداری میکنید پکیجی به شما تحویل داده میشود که شامل یک ظرف رزین اپوکسی و یک ظرف هاردنر است.

این دو ظرف برای استفاده ی با هم طراحی شده اند و در یک پکیج به فروش میرسند.

این مواد به خودی خود خشک نمیشوند.هنگامی که هاردنر به رزین اپوکسی اضافه شد، یک واکنش شیمیایی بین آنها انجام گرفته و باعث میشود که محلول گرم شده و تبدیل به جسمی جامد شود. بدون تولید گرما، محلول هیچوقت به جامد تبدیل نخواهد شد.

هر رزین اپوکسی دستورالعمل مخصوص به خود را دارد که بیان میکند چه میزان از این دو را باید با یکدیگر ترکیب کنید.

حالا شاید با خود بگویید اگر مقدار کمی هاردنر تاثیر مثبتی دارد، پس بهتر است که مقدار بیشتری اضافه کنید تا مطمئن شوید رزین اپوکسی شما حتما خشک میشود. اما باید بدانید که اضافه کردن بیش از حد هاردنر به رزین اصلا روش درستی نیست!

اضافه کردن بیش از حد هاردنر باعث بروز مشکلاتی میشود که در اینجا بیان میکنیم:

1_ زمان کار کردن با رزین اپوکسی کاهش می یابد:

زمان کار کردن با رزین و یا زمانی که رزین هنوز خشک نشده، زمانی که است که شما میتوانید با ترکیب رزین و هاردنر کار کنید پیش از اینکه این ترکیب خشک شود. اگر مقدار هاردنر بیش از اندازه باشد، ترکیب خیلی سریع گرم میشود و حتی شاید پیش از اینکه بتوانید از آن استفاده کنید، خشک میشود.

2_ ممکن است میزان سختی رزین همانی نشود که شما انتظارش را دارید:

بر اساس فرمول رزین که در کارخانه تولیدکننده نوشته شده، ممکن است رزین شما در صورت اضافه کردن هاردنر بیشتر، شکننده و تُرد شود. با فرمول های دیگر ممکن است نرم و چسبناک باقی بماند. شاید عجیب باشد اما اضافه کردن مقدار زیادی هاردنر، در خشک شدن رزین تاثیر منفی میگذارد.

نکات کار با رزین اپوکسی:

1_توجه به دستور مصرف و رعایت نسبت اختلاط دقیق:

برای کار با رزین، اصلی ترین کار رعایت کردن نسبت اختلاط رزین با هاردنر می باشد، در صورتی که نسبت اختلاط دو به یک باشد بطور مثال صد گرم رزین و پنجاه گرم هاردنر را با هم مخلوط نمایید. توصیه می شود حتما از ترازوهای دیجیتال با حساسیت گرمی استفاده کنید و از اختلاط حجمی و چشمی پرهیز نمایید.

2_نحوه اختلاط رزین:

رزین و هاردنر را خوب بهم بزنید (۳ تا ۵ دقیقه) تا ترکیبی کاملا یک دست و یکنواخت داشته باشید. در صورتی که هاردنر و رزین به خوبی مخلوط نشوند، در مکان هایی از کار نهایی تان رزین به صورت خیس و خشک نشده باقی خواهد ماند، عمل هم زدن را با صبر و به خوبی انجام دهید.

نکته: ترکیب را به آرامی  هم بزنید؛ زیرا هم زدن سریع موجب به وجود آمدن حبابهای زیادی در رزین میشود. بهتر است بعد از ترکیب رزین و هاردنر که بسیار آرام هم زده شده است، مخلوط رزین و هاردنر را در ظرف آب جوش قرار دهید و به مخلوط ۲ تا ۳ دقیقه استراحت دهید تا حبابها فرصت خارج شدن داشته باشند.

3_کار در دمای مناسب:

استفاده از رزین در هوای سرد (محیط کمتر از ۲۵ درجه) یا رزین با دمای کمتر از ۲۰ درجه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به دلیل بالا رفتن غلظت، حبابگیری خیلی سخت انجام می شود و پیوند بین اپوکسی و هاردنر به خوبی برقرار نخواهد شد بهتر است دمای رزین و هاردنر و همچنین دمای محیط را در محدوده ذکر شده حفظ کنید.

4_روند خشک شدن رزین و هاردنر:

پس از مخلوط کردن هاردنر با رزین،  بسته به نوع رزین  در مدت زمان  ۸ تا ۴۸ ساعت زمان نیاز است تا مخلوط رزین و هاردنر خشک شود، اما حدودأ بعد از یک هفته به سختی کامل میرسد و مناسب تراش دادن و صیقل دادن است. لازم به ذکر است که افراد تازه کار بهتر است به این نکته دقت نمایند که به اندازه کار مورد نیاز خود رزین و هاردنر را وزن کرده و استفاده نمایند، در همان ابتدا رزین و هاردنر را بطور کامل مخلوط ننمایید زیرا پس از خشک شدن یک جسم جامد بلا استفاده خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *